Skip to main content
Okategoriserade

Ansvar & Säkerhet på Dafgårds 20/3

By 25 mars, 2019juni 4th, 2019No Comments

Dafgårds i Källby kände ett behov av att utbilda ett antal chefer som handhar truckar, i regler och säkerhetsarbete runt detta specifika ämne.

Göran Rehn åkte ut på plats för att köra en endagsutbildning inom detta område. Delar av utbildningen handlade om hur de olika lagar, föreskrifter samt trafikregler styr för att få en så säker arbetsmiljö som möjligt. Han gick också igenom hur cheferna på företaget kan jobba med riskbedömningar samt konkreta handlingsplaner med arbetsuppgiftsfördelning, enligt systematiskt arbetsmiljöarbete.

Mycket fokus läggs på arbetet runt trafiksäkerhet; ”Det är ju ingen skillnad på att köra bil och truck” säger många. Skillnaden är att när man jobbar med truck så är det ofta på små, trånga ytor med mycket personal runt truckarna – och de kan dyka upp när man minst anar det. Därför måste det finnas tydliga interna regler gällande arbete med truck och i miljö där truck framförs för att minska olyckorna.