Våra kurser

Ansvar och säkerhet i truckmiljö

Ansvar och säkerhet – för de som leder och övervakar arbete i truckmiljö.

I de nya föreskrifterna om användning av truckar står det i 20 § att ”Den som leder och övervakar arbetet med truckar skall ha den kunskap, information och erfarenhet som krävs för att arbetet ska kunna utföras säkert”. Det är ju rätt självklart, men vad innebär det egentligen?

Detta reder vi ut under en fullspäckad dag där du som chef och arbetsledare får veta vilka krav som ställs på dig såväl som ditt företag. Du får kunskap och insikt om vad föreskrifterna betyder och hur de ska tolkas nere på lagret.

Vi går också igenom de nya föreskrifternas krav på riskbedömning och ger er tips och råd till hur ni kan komma igång med säkerhetsarbetet på ert företag. Syftet med kursen är att uppfylla kraven i Arbetsmiljö­verkets föreskrift ”Användning av truckar” 18 §.

Utbildningen är ett krav enligt AFS 2006:5 Användning av truckar 18 §. Läs mer på Arbetsmiljöverkets hemsida, www.av.se.

Delar av innehållet:
EU-regler
Anpassning av EU-regler till truck
Lagar och regler
Trafiklagstiftning
Arbetsgivaransvar – delegering
Förarens ansvar
Utbildningskrav
Praktiskt säkerhets­arbete
Skötsel och underhåll
Lagermiljö – pallställ
Ekonomi och uppföljning
Brott och straff

Efter kursen utfärdas kurs­intyg.

Utbildningsmaterial ingår och även lunch och kaffe på våra öppna utbildningar.

Se kursdatum på våra öppna utbildningsplatser.

Anmäl dig till Ansvar & Säkerhet

Är du intresserad av denna kurs som företagsförlagd, klicka här för att göra en intresseanmälan.

Ansvar & Säkerhet