Våra kurser

Repetitionsutbildning för truckförare

Även vana truckförare bör gå en repetitionsutbildning då och då för att upprätthålla kunskaperna och jobba säkert och effektivt. TLP 10 förordar en repetitionsutbildning med 3-5 års mellanrum.

UniCarriers repetitionsutbildning motarbetar inövade dåliga beteenden och ger truckförarna insikt i nya regler, förordningar och lagar samt hanteringssätt som tillkommit sedan deras senaste utbildningstillfälle. En repetitionsutbildning ungefär vart femte år för era truckförare är därför en bra investering. Under 4-8 timmar uppgraderar vi truckförarnas teoretiska kunskaper och säkerhetstänkande. Vid behov kan vi även repetera körteknik.

 

Vad innehåller repetitionsutbildningen?

Utbildningen utgår från fyra kapitel:

  1. Truckens arbetssätt
  2. Skötsel och daglig tillsyn
  3. Gods- och materialhantering
  4. Trafik- och säkerhetsregler

Om ni har specifika problem, exempelvis frekventa skador på truckar, gods, personal eller ställage, utformar vi en repetitionsutbildning för just era behov. Utbildningen tar normalt 3-8 timmar, beroende på innehåll och omfattning.

Utbildningsmaterial ingår och även lunch och kaffe på våra öppna utbildningar.

Se kursdatum på våra öppna utbildningsplatser.

Är du intresserad av denna kurs, klicka här för att göra en intresseanmälan.

Anmäl dig till Repetionsutbildning för truckförare